niedziela, 6 czerwca 2010



Kawasaki ER-6n

Kawasaki ER-6n – to model zaprezentowany jako nowość w 2006 roku. Wykorzystując popularność uniwersalnych nakedów i rosnącą modę na stylistycznie uatrakcyjnione motocykle, doskonale wpasował się w rynek motocyklowy. Nowoczesna stylistyka ma w sobie elementy nadające mu dynamiczności, ale silnik nie idzie z tym w parze i ma raczej przeciętne parametry. Motocykl ten ma jednak niewątpliwie jedną silną zaletę, a mianowicie cenę, która jest bardzo konkurencyjna do podobnych modeli innych producentów. Kawasaki ER-6njest również dostępny w wersji wyposażonej w system ABS. Nowa Kawasaki ER-6n napędzana jest dobrze znanym z poprzednich edycji czterosuwowym, dwucylindrowym, rzędowym silnikiem o pojemności 649 cm3, generującym moc 72KM. Skuteczne hamowanie dwustukilogramowego motocykla zapewniają zamontowane na przednim kole podwójne tarcze o średnicy 300mm wraz z dwutłoczkowymi zaciskami oraz pojedyncza tarcza 220 mm z jednotłoczkowym zaciskiem na kole tylnym.


Kawasaki 1400 GTR

Kawasaki GTR 1400 – REWOLUCJA W KLASIE SPORTS-TOURING!
Kawasaki na nowo definiuje klasę sportowo-turystyczną. Osiągi i komfort. Bez kompromisów. GTR to ciężki turystyczny i bardzo szybki motocykl. Wyposażony wew wszystko to co w tej klasie potrzebne – szyba, bogate owiewki, kufry – pozwala na przejechanie dużych odległości bez większego zmęczenia. 155 konny silnik napędza tylne koło poprzez wał kardana. Wysokość ustawienia szyby jest regulowana elektrycznie (jak w FJR i Pan-European). Motocykl może być wyposażony w system ABS. Ciekawostką jest również możliwość sterowania z konsoli pochyleniem świateł oraz gniazdko 12 woltowe. To wszystko ma jednak odzwierciedlenie w masie zbliżającej się do 300 kg.


Kawasaki ZZR1400

Kawasaki ZZR1400 – ostatnio przebudowany, aby spełnić restrykcyjne wymogi norm emisji spalin Euro-III, teraz posiada jeszcze więcej mocy. Maksymalnie osiąga 200 KM oraz dostarcza niesamowity moment obrotowy zarówno w niskim jak i średnim zakresie obrotów


Kawasaki Ninja ZX-6R

Kawasaki Ninja ZX-6R 2009 – PEŁNA KONTROLA PRZY MAKSYMALNYCH OSIĄGACH.

Najnowszy motocykl Kawasaki z rodziny Ninja, ZX-6R, to prawdziwy ścigacz dla lubiących wyzwania. Przebudowane podwozie, scentralizowanie masy oraz zmiany silnika spowodowały łatwiejsze prowadzenie. Zredukowano wagę motocykla, który teraz dużo lepiej składa się w zakręty. Zresztą właśnie po to powstało nowe Kawasaki ZX-6R ? ma to być motocykl oferujący prostotę prowadzenia i pozwalający nad sobą panować dużo precyzyjniej, niż poprzednicy. Po raz pierwszy w tym motocyklu zastosowano widelce BPF Showa, które wraz z potrójnymi tarczami hamulcowymi sprawiają, że Ninja lepiej zachowuje się, gdy redukujemy prędkość w pierwszej fazie wchodzenia w zakręt. 4-suwowy, chłodzony cieczą silnik płynniej oddaje moc na wszystkich obrotach, osiąga 128 KM przy 14 000 obr/min. i moment obrotowy sięgający 66,7 Nm przy 11 800obr/min. Nowa Ninja ZX-6R waży 191 kg


Suzuki GSX-R 1000 25th Anniversary

Suzuki GSX-R 1000 25th Anniversary - Supersportowa seria Suzuki, czyli GSX-R obchodzi 25. rocznicę istnienia. Specjalna edycja GSX osiąga 185 KM przy masie 205 kilogramów. Jubileuszowe maszyny są wyposażone w sportowy wydech Yoshimury. Doskonałe wrażenie robi także biała kolorystyka owiewek ze złotymi logotypami modelu. “Ścigacze” z limitowanej serii 25th Anniversary ponadto otrzymają dodatkowe oznaczenia na układzie wydechowym, felgach i górnej półce przedniego zawieszenia, gdzie również pojawi się numer każdego z 1000 egzemplarzy. Z fabryki wyjedzie zaledwie 1000 sztuk rocznicowego Suzuki GSX-R 1000.


Suzuki GLADIUS SFV 650

Suzuki GLADIUS SFV 650 – NOWY MODEL 2009 to super zwinna miejska maszyna stworzona przez wybitnych stylistów Suzuki. Nietrudno spotkać motocykle, które rozpływają się w ruchu drogowym i znikają w miejskim gwarze. Niektóre z nich są proste, inne służą jedynie do transportu. Często ich forma i funkcjonalność podyktowana jest wyłącznie chęcią zysku. Brak im jakiegokolwiek szczegółu, dzięki któremu warto byłoby zachowywać je w pamięci. Jest jednak motocykl, który zaprzecza powyższym stwierdzeniom i który przyciąga uwagę od pierwszego spojrzenia. Cena: 26000 PLN


Suzuki B-King



Suzuki B-King – Od niego wszystko się zaczęło. Jedyny i niepowtarzalny. Suzuki B-King 2008.
Suzuki B-King zaprezentowany jako model koncepcyjny podczas Tokyo Motor Show w 2001 zapoczątkował rewolucję we wzornictwie motocykli.
Teraz pojazd koncepcyjny pojawia się jako motocykl produkowany seryjnie.
W parze z jego ekscytującym wyglądem idą duże możliwości typowe dla motocykli Suzuki. Model B-King zapewnia zapierające dech w piersi osiągi, techniczne wyrafinowanie i stylistykę rasowego ?street fightera? . Łączy w sobie siłę i osobowość z ogromnym momentem obrotowym oraz szybką reakcją silnika na ruch manetki gazu.




BMW R1200R Le Rider



BMW R1200R Le Rider - BMW pokazało bardzo ciekawy motocykl koncepcyjny o nazwie Lo Rider. Na bazie modelu R1200R francuscy konstruktorzy zbudowali własną wersję BMW Lo Ridera.

Prezentacja tego modelu miała miejsce na targach EICMA w Mediolanie. Bazą motocykla jest model R1200R. Zmienione uległy zawieszenie, hamulce, układ wydechowy oraz oczywiście cała tylna część maszyny. Koła pochodzą natomiast z modelu R1200GS.




BMW Le Rider napędza silnik z R1200R, czyli bokser o pojemności 1 170 cm3, który generuje 107 KM. Motocykl waży 217 kg i osiąga prędkość 220 km/h. W zależności od wersji (można zamówić do Le Ridera zawieszenie Ohlinsa, hamulce marki Beringer i wiele innych) cena będzie się wahać między 15 000, a 24 000 euro.


BMW Concept 6

BMW Concept 6 – 6-cylindrowy, rzędowy silnik montowany dotychczas w samochodach, trafił do motocykla. Jednostkę napędową w concept 6 zamontowano… poprzecznie, pod kątem, co zapewniło właściwy rozkład mas i niski środek ciężkości. Silnik wyposażono w tzw. suchą miskę olejową, co również miało wpływ na zmniejszenie rozmiarów (ponadto dzięki temu jednostka może znajdować się niżej nad ziemią), a jednocześnie zapewnia smarowanie w każdych warunkach. Moc nowego silnika wynosi około 175 KM, a moment obrotowy 130 Nm. Ta wartość jest dostępna w zakresie 2 do 9 tys. obr/min.


BMW S1000RR

BMW S1000RR – BMW oficjalnie pokazało długo oczekiwaną drogową wersję swojego superbika S1000RR. Ujawnienie tej maszyny nastąpiło podczas weekendowych zmagań sportowców MotoGP w Hiszpanii. Ta super maszyna waży 183 kg na sucho. Natomiast gotowa do jazdy 204 kg. Silnik generuje moc 193 KM przy 13 000 obr./min oraz 112 Nm momentu obrotowego przy 9 750 obr./min. Do kompletu S1000RR otrzymał sześciostopniową skrzynię biegów. BMW wyposażyło drogową wersję Superbika we w pełni regulowany 46-mm widelec typu USD. Za hamowanie odpowiadają oczywiście produkty Brembo. Motor wyposażono w elektroniczny system ABS (ten ma 4-stopniową regulację) oraz kontrola trakcji zapożyczona ze sportowych motocykli.






Hyosung GT 650i R – najtańszy ścigacz


Hyosung GT 650i R – najtańszy ścigacz – Koreański motocykl zaprojektowany w Japoni. Koreańczycy wyposażyli go w solidne hamulce, zawieszenie typu upside-down z regulacją twardości oraz wielofunkcyjny wyświetlacz LCD obok klasycznego obrotomierza. Motor wyposażono w dwucylindrowy silnik o pojemności 647 ccm z wtryskiem paliwa który wytwarza 73,4 KM przy 9250 obr./min., co pozwala osiągnąć prędkość maksymalną 219 km/h. Za przeniesienie napędu odpowiada łańcuch oraz 6-biegowa skrzynia. Rama Hyosunga została pospawana z solidnych stalowych rur. Ograniczenie ilości lekkich materiałów pozwoliło zmienjszyć cenę, jednak niekorzystnie odbiło się na masie, która wynosi 215 kilogramów. Konkurencyjne jednoślady są lżejsze o ok. 30 kg. Ścigacz zaprezentowany na targach Motorrad Messe w Lipsku kosztuje w Niemczech równowartość 25 tysięcy złotych. Za porównywalne motocykle z Japonii lub Włoch trzeba zapłacić ok. 10 tys. zł. więcej.

czwartek, 3 czerwca 2010

Ducati Monster 796


Ducati Monster 796-nowy model wyposażony jest w dwucylindrowy, chłodzony powietrzem i olejem silnik o pojemności 803 ccm, który zaadaptowano z motocykla Ducati Hypermotard 796. Jednostka napędowa generuje 87 KM oraz 80 Nm, a waga motocykla to 167 kilogramów.
W celu zwiększenia komfortu jazdy siedzenie kierowcy zostało obniżone o 10 milimetrów. Jednocześnie manetki podniesiono o 20 milimetrów. Bardziej wyprostowaną pozycję szczególnie docenią osoby pokonujące dłuższe trasy. Ducati Monster 796 spełnia normę emisji Euro 3 i może zostać wyposażony w ABS. Sprzedaż nowego Monstera rozpocznie się w maju.
Yamaha FZ8






Yamaha FZ8 – i wreszcie stało się! Japońska nowość oficjalnie zadebiutowała w Polsce.. Yamaha FZ8 stanęła przed obiektywami aparatów w całej okazałości. Już nie trzeba się domyślać – wiemy już co na zewnątrz i co w środku. Pojemność skokowa czterocylindrowego, rzędowego silnika w FZ8 wynosi 779 ccm. Sześciobiegowa skrzynia w wyposażeniu motocykla, inteligentnie rozkłada prędkość, by w końcu osiągnąć maksymalną moc 106 KM przy 10 000 obr./ min. W topowym momencie obrotowym FZ8 osiągnie 82 Nm przy 8000 obr./min, podczas gdy osiągi jego poprzednika wynosiły 63 Nm przy 10 000 obr./min. Ta premierowa maszyna o niepowtarzalnej jednostce mocy ma napęd łańcuchowy, a gotowa do jazdy – uzupełniona we wszystkie płyny waży 215 kg. Jego użytkownik z pewnością poczuje, co prowadzi.

Atak na rynek europejski nowej Yamahy jest oczywisty. Oprócz wersji naked – FZ8, producent oferujemy Fazer8 – model wyposażony w przednią owiewkę.



Buell 1190RR




Buell 1190RR – pierwsze oficjalne zdjęcia nowego motocykla przygotowanego przez Erika Buella. Model 1190RR jest zbudowany na bazie 1125RR i będzie sprzedawany pod marką Erik Buell Racing. Napędzany silnikiem Rotaxa sprzęt ma generować 185KM przy 11 000 obr./min. Sprzęt nadaje się tylko do użytku torowego, a pierwszy egzemplarz trafi do Niemiec.

piątek, 14 maja 2010

Suzuki GSX-R 1000

Supersporty - Suzuki GSX-R 1000 vs Suzuki GSX-R 750

Nie ma prawa być najmniejszych wątpliwości co do pomysłu, jaki towarzyszył konstruowaniu GSX-R-a 1000. Ten bike powstał tylko i wyłącznie po to, aby zmierzyć się z najmocniejszymi i bezlitośnie ich pokonać – w tym niestety również dosiadającego go jeźdźca, który po każdym otwarciu przepustnic po przekroczeniu 6500 obr/min poddawany jest przyspieszeniom dociskającym mózg do tylnej części czaszki.

Porównania Du¿y czy ma³y

Zupełnie inaczej zachowuje się jego bliski krewniak – GSX-R 750. W porównaniu z dynamiką litrówki, jego rozwijanie mocy jest czymś z zupełnie innego świata. Po słabym (ale tylko w porównaniu z tysiączkiem) przyspieszeniu podczas ruszania, na 3500-4000 obr/min zaczyna się łagodny wzrost mocy, który kończy się dopiero przy 13 200 obr/min. Najprzyjemniejszy jest średni zakres obrotów, tak pomiędzy 7500 a 11 000 obr/ /min – wtedy silnik o pojemności 3/4 litra pracuje z dużą mocą, ale w sposób kontrolowany. Podczas weekendowej wycieczki właśnie to zapewnia jeźdźcowi najlepsze samopoczucie. Moc daje się łatwo dozować, z airboxu wydobywa się drapieżny warkot, moc wzrasta niemal liniowo, zaś w pobliżu szczytu pozostaje jeszcze jej rezerwa.

Korzysta na tym przede wszystkim biker, który – gdy zajdzie taka potrzeba – bez kłopotów wytrzymuje nawet pięciocyfrowe obroty. W zespole napędowym tysiączki przy takich obrotach człowiek i maszyna dawno są gdzieś na orbicie okołoziemskiej.




A więc – którą maszynę wybrać? Jak zapewniał nas zaprzyjaźniony dealer Suzuki, bardzo rzadko słyszy takie pytanie. Jeżeli biker posmakował jazdy na FireBlade, R-jedynce lub ZX-10R, raczej nie ma szans, aby – wybierając kolejny sprzęt dla siebie – zdecydował się na coś innego niż „1000”. Ale i ci, którzy wybierają GSX- -R-a 750, robią to z przekonania.

Na korzyść dużego GSX-R-a na pewno przemawia dynamika w zakresie między 2000 a 5000 obr/min. Gwałtowne przyspieszenie, do którego trzeba leciutkiego ruchu gazem, jest zawsze mile widziane, nawet jeśli na naszych szosach nie da się wykorzystać wszystkiego, co potrafi silnik, i nawet jeśli w codziennym użytkowaniu używa się właściwie wyłącznie niskich i średnich obrotów.

Można więc śmiało powiedzieć, że to bezstresowe surfowanie z wykorzystaniem dużego momentu obrotowego „1000” jest jego główną zaletą, bowiem w „750”, ostatnim sportowcu klasy 3/4 litra, trzeba się nieco namachać dźwignią biegów. Na osłodę dostajemy świetnie działającą skrzynię.



Kto spodziewa się po litrowym GSX-R-ze łagodnie zestrojonego podwozia, popełnia błąd. Potężny widelec Big Piston Fork o średnicy goleni 43mm (bez cartridge’a) oraz amortyzator muszą sprostać wymaganiom jazdy w sportowym stylu, a przecież to niełatwe zadanie. Podwozie większego GSX- -R-a musi być zatem wyraźnie sztywniejsze. Oczywiste jest, że nie sprzyja to codziennej eksploatacji. Na tym tle konwencjonalny widelec upside-down „750” wypada znacznie lepiej – wykazuje wrażliwsze reakcje i zapewnia przy szosowym tempie jazdy lepsze sprzężenie zwrotne niż „1000”.

Także poręczność „1000” jest gorsza niż „750”. Ale nic w tym dziwnego, skoro duży GSX-R jest o 6 kg cięższy, jego tylny laczek ma rozmiar aż 190 mm, a silnik musi dać sobie radę z większymi masami wirującymi. Mniejszy GSX-R z pojedynczym wydechem ma przy tym delikatniejszą linię niż duży, który imponuje dwoma kominami. Jasne – to może być zarówno wada, jak i zaleta.

W codziennym użytkowaniu na korzyść „750” przemawia znacznie więcej niż tylko wynosząca 7100 zł różnica w cenie. Przewaga mniejszej maszyny wynika bowiem z przesłanek ekonomicznych, ale też z racjonalnego podejścia do życia.


środa, 12 maja 2010


Druga generacja znanego hiperturystycznego Suzuki Hayabusa otrzymała kompletnie przebudowany 4-cylindrowy silnik rzędowy o pojemności 1340 cm3, ale wygląd bezpośrednio nawiązuje do poprzedniego modelu. Rewolucja? Raczej ewolucja.Suzuki jako pierwszy producent motocykli powoli odkrywa swoje nowości na rok 2008. Nowa generacja modelu Hayabusa oczekiwana była już w tym roku, ale na rynku pojawił się supersportowy GSX-R 1000 K7, tak więc z powodów marketingowych premierę rynkową przełożono na przyszły rok.
Patrząc na nowe Suzuki Hayabusa jest jasne, że zmiany stylistyczne są raczej kosmetyczne. Nie ma się co dziwić, gdyż aktualna generacja długimi godzinami opracowywana była w tunelu aerodynamicznym, a ponieważ wynik jest więcej niż zadowalający, nie było powodu do wyraźniejszych zmian. Na przedniej owiewce znajdziemy lampę w kształcie klina, a po jego bokach wloty powietrza. Obok wlotów zamontowano kierunkowskazy.
Za dużym zbiornikiem o pojemności 21 l jest jednomiejscowe siodełko, a motocykl zakończony jest aerodynamiczną obudową, zamiast której można zamontować drugie siedzenie. Po bokach zamontowano końcówki układu wydechowego, którego kolektor wydechowy ułożono w hierarchii 4-2-1-2. Motor spełnia normę emisji spalin

Pod owiewkami ukryto 4-suwowy 4-cylindrowy rzędowy silnik chłodzony cieczą o pojemności 1340 cm. Oprócz większej o 41 cm pojemności silnik otrzymał większy airbox, 16 nowych zaworów tytanowych. SDTV (Suzuki Dual Throttle Valve = dwa wtryskiwacze na cylinder), kute tłoki z powierzchnią SCEM (Suzuki Composite Electrochemical Material), przysłonę dławiącą SET (Suzuki Exhaust Tuning) i wiele innych modyfikacji. Większość opisanych nowoczesnych technologii, pierwotnie zaprojektowanych dla motocykli wyczynowych, pojawiła się w tegorocznym litrowym GSX-R.
Suzuki nie podało niestety kluczowych informacji dotyczących mocy i momentu obrotowego, jednak brytyjski serwis motorcyclenews.com, odwołując się na źródła bliskie szefostwu Suzuki, mówi o mocy 146 kW (198 KM). Siła napędowa przenoszona będzie na tylne koło poprzez nowe sprzęgło z regulowanym poślizgiem, 6-biegową przekładnię i łańcuch. Wzorem GSX-R 1000 nowa Hayabusa otrzyma także trzy mapy wtryskowe z możliwością wyboru trybu przyciskiem na kierownicy.

Szkieletem całego motocykla będzie nowa odciążona rama aluminiowa o zwiększonej sztywności. W pełni regulowane zawieszenie składa się z widelca upside-down o średnicy rur 43 mm z przodu i wahacza z centralnym amortyzatorem z tyłu. W wyposażeniu nie zabraknie 17-calowych kół ze stopów lekkich z oponami 120/70 ZR 17 z przodu i 190/50 ZR 17 z tyłu. Na przednim kole zamontowano dwie tarcze hamulcowe o średnicy 310 mm z 4-tłoczkowymi zaciskami promieniowymi, z tyłu pojawiła się jedna mniejsza tarcza. Masa netto nowego Suzuki Hayabusa będzie 220 kg, czyli o 3 kg więcej od aktualnego modelu.








Dane techniczne Suzuki GSX1300R Hayabusa
Rok modelowy 2008
Rozmiary całkowite 2 195 x 740 x 1 170 mm
Rozstaw osi / wysokość do siedzenia 1 485 mm / 805 mm
Silnik, pojemność 4-suwowy 4-cylindrowy rzędowy, 1 340 cm3
Skok x średnica tłoka 81 x 65 mm
Stopień sprężania 12,5:1
Ilość zaworów / chłodzenie 16 / ciecz
Przeniesienie napędu / skrzynia biegów łańcuch / 6-biegowa
Rozmiar i typ kół 17-calowe ze stopów lekkich
Rozmiar opon (przód/tył) 120/70 ZR17, 190/50 ZR17
Hamulce przód 2x tarcza 310 mm, 4-tłoczkowe zaciski promieniowe
Hamulce tył 1x tarcza
Rama odlewana rama aluminiowa
Zawieszenie przód widelec USD, średnica 43 mm
Zawieszenie tył wahacz, centralny amortyzator
Zbiornik paliwa 21 l
Masa netto 220 kg